Rybáři a myslivci žádají snížení ochrany přemnožených rybožravých zvířat

17.02.2026 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rybáři a myslivci žádají snížení ochrany přemnožených rybožravých zvířat

Zástupci rybářských svazů a Českomoravské myslivecké jednoty požadují snížit ochranu a zefektivnit lov některých přemnožených rybožravých zvířat, konkrétně kormorána velkého, vydry říční a morčáka velkého. Změny požadují kvůli škodám, které zvířata působí na českých rybnících i řekách. Zvířata dokážou zlikvidovat celé populace ryb, včetně nedostatkových a ubývajících druhů, upozornili zástupci myslivců a rybářů na dnešní tiskové konferenci v Praze. Roční škody podle nich dosahují až 150 milionů korun ročně.

Problémy s kormorány

Problém s přemnoženou zvěří je podle rybářů a myslivců dlouhodobý a opakovaně na něj upozorňovali. Kritizují předchozí vlády, že se rostoucími populacemi predátorů více nezabývaly, nyní už jsou podle nich počty neudržitelné. Ke zmírnění škod podle nich přispěje snížení stavů nejen v ČR, ale po celé Evropě. Například kormoránů migruje přes ČR až 100 000, řekl dnes Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Tvrdí, že v takovém množství se kormorán v Česku nikdy nevyskytoval. Za den dokáže kormorán podle něj sníst půl kilogramu až jeden kilogram ryb, což způsobuje škody produkčním rybářům a podle prezidenta Rybářského sdružení ČR Jana Hůdy to také snižuje jejich konkurenceschopnost. Jednatel Českého rybářského svazu Roman Heimlich poukázal i na sekundární ztráty, jako jsou například narušené výtěry ryb. "Dochází k poškození toků, mizí původní obsádka," dodal Vrána. Rybáři přiznávají, že současný zákon sice kompenzuje ztráty způsobené predátory komerčním chovatelům, kompenzace jsou ale nedostatečné a například sportovní rybáři, kteří do zarybňování řek ročně investují stovky milionů korun, mají nárok na odškodnění omezený. Odškodné zároveň nenahradí původní obsádku českých toků. "Dochází k nenávratnému poškození našich toků. V současné chvíli mizí ta původní obsádka, která je tady typická," řekl Vrána. Českomoravská myslivecká jednota, Rybářské sdružení ČR a Český rybářský svaz proto požadují, aby se prosadila opatření, na základě kterých bude možné predátory lovit efektivněji. Například pro lov kormorána je stanovené zástřelné ve výši 500 korun, byrokracie ale podle nich znemožňuje efektivní lov. V současné době se v ČR ročně uloví zhruba 10 000 kormoránů, což podle organizací není dostatečné. "Povolování (odstřelu kormorána) je extrémně byrokraticky náročné a místně i časově omezené. Potřebujeme celostátní paušální výjimku, aby bylo možné zasáhnout tam, kde se hejno aktuálně nachází, ne tam, kde to úředník před půl rokem dovolil," uvedly organizace. U morčáka velkého pak organizace požadují snížení stupně ochrany a zahrnutí mezi druhy s nárokem na náhradu škod. Nárok není ani u vydry, která se v současnosti vyskytuje podle Vrány po celé ČR a živí se pouze rybami. Podle myslivců a rybářů vydra navíc likviduje geneticky cenné ryby, jako je pstruh obecný a lipan podhorní.*

Pridaj komentár

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.