
Hydraulika je jedním ze základních systémů každého zemědělského stroje, přesto její principy zůstávaly dlouhodobě téměř neměnné. Klasické load-sensing okruhy s fyzickým propojením přinášejí určité limity v oblasti flexibility i provozní jednoduchosti.
Nové řešení od společnosti ROPA a Fendt však ukazuje, že i hydraulika může projít zásadní modernizací. Digitalizace přenosu informací otevírá cestu k efektivnějšímu řízení výkonu i jednodušší agregaci strojů.
Systém digitální hydraulika e-LS connect, vyvíjený společností ROPA ve spolupráci s Fendt, nahrazuje klasické load-sensing vedení elektronickým přenosem dat přes ISOBUS.
Traktor tak dostává informaci o požadavku na hydraulický výkon digitálně, bez nutnosti LS hadice. To přináší jednodušší zapojení, méně potenciálních poruch a rychlejší reakci systému na změny zatížení.
Systém je určen například pro vyorávač brambor Ropa Keiler 2 RK22, kde bude dostupný formou softwarové aktualizace. Nejde tedy o novou techniku, ale o rozšíření funkcí stávajících strojů.
Velkou výhodou je optimalizace přenosu výkonu mezi traktorem a strojem. ISOBUS řízení umožňuje přesné dávkování hydraulického výkonu podle aktuální potřeby, což vede ke snížení energetických ztrát.
Z pohledu praxe to znamená nejen úsporu paliva, ale i plynulejší chod celé soupravy. Eliminace hadic navíc snižuje riziko netěsností a zjednodušuje každodenní manipulaci.*