První AgXeed AgBot T2 ze série 7 byl uveden do provozu v praxi

10.06.2026 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První AgXeed AgBot T2 ze série 7 byl uveden do provozu v praxi

Na statku Princepeel byl na konci března dodán a uveden do provozu první AgXeed AgBot T2 série 7. Autonomní robot bude využíván pro všechny zemědělské práce na více než 500hektarovém podniku, zaměřeném na rostlinnou výrobu. Dodávku a uvedení do provozu zajistila společnost LMB Rovadi v Ysselsteynu v Nizozemsku, v provincii Limburg, na jihovýchodě země.

Nasazením AgBotu T2 série 7 činí statek Princepeel další krok směrem k udržitelnosti a automatizaci provozu; tato investice zároveň zvyšuje efektivitu strojového parku. Využití AgBotu dokonale zapadá do vize zemědělství připraveného na budoucnost. AgBot umožňuje provádět práce přesně, flexibilně je plánovat a zároveň čelit výzvám, jako je nedostatek pracovních sil a zhutňování půdy. Autonomní zemědělské vozidlo může bez řidiče vykonávat práce od zpracování půdy až po setí. Díky různým bezpečnostním systémům, platformě TraXwise a RTK-GPS signálu dokáže AgBot plnit předem naplánované úkoly zcela samostatně.*

T2 série 7

AgXeed AgBot T2 ze série 7 je autonomní zemědělské vozidlo, vyvinuté pro náročné polní práce v rostlinné výrobě. Stroj je navržen tak, aby do značné míry autonomně přebíral úkoly běžného traktoru, přičemž důraz je kladen na ochranu půdy, efektivitu a snížení závislosti na pracovní síle.

Výkon a pohon

  • 230 k (170 kW) dieselelektrický pohonný systém
  • Motor Deutz o objemu 5,2 l, splňující emisní normu Stage V, který pohání generátor
  • Elektrický pohon stroje i připojených pracovních nástrojů
  • Max. točivý moment cca ±950 Nm
  • Rychlost jízdy až přibližně 13,5 km/h

Díky dieselelektrické koncepci lze výkon efektivně rozdělovat mezi pohon, hydrauliku a vývodový hřídel.

Ochrana půdy

Důležitým konstrukčním cílem série T2 7 je snížení zhutnění půdy. To je umožněno pásovým podvozkem s velkou styčnou plochou.

  • Pásy o šířce 300, 400, 610, 760 a 910 mm
  • Tlak na půdu < 30 kPa
  • Nastavitelný rozchod 1,5 – 3,2 m
  • Díky tomu je stroj vhodný i pro práci ve vlhkých podmínkách nebo na citlivých půdách.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Pridaj komentár

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.