Otestovali nové šlechtění ječmene

25.08.2025 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otestovali nové šlechtění ječmene

V polních podmínkách letos ověřují vědci z Univerzity Palackého nový ječmen se zkráceným stéblem, při jehož vývoji použili metodu editace genomu CRISPR/Cas9. Zapsali si tak v rámci Evropské unie prvenství. V následujících letech budou novou linii v pokusech sledovat a hodnotit například výnosy a kvalitu zrna.

Olomoučtí vědci při vývoji ječmene pracovali s mutací genu PIL1, který je zapojen do regulace růstu rostlin v reakci na světelné podmínky. Jeho mutací se předpokládá narušení řízení růstu stébla vedoucí ke zkrácení délky částí rostlinného stonku, takzvaných internodií. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Evropské prvenství

Rostlina byla získána tak, aby v jejím genomu nezůstala žádná cizorodá DNA. Liší se od původní odrůdy pouze jedinou změnou v genu PIL1. „Funkční vzorek jarního ječmene označený TL-GP-PIL1 byl nejprve pěstován ve skleníku pro geneticky modifikované organismy v režimu uzavřeného nakládání. Mutantní, editovanou linii jsme vyvinuli ve spolupráci s profesorem Peterem Heddenem z Rothamsted Research institutu v Anglii,“ uvedla Ing. Ludmila Ohnoutková, Ph.D., z Laboratoře růstových regulátorů. Jedná se o společné pracoviště Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP) a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v. v. i. Tisková zpráva dodává, že takový pokus s ječmenem vědci z Univerzity Palackého zahájili jako vůbec první v Evropské unii.

Otestují vlastnosti

V rámci čtyřletého pokusu budou vědci na poli sledovat růstové fáze rostlin ječmene a hodnotit jeho výnosy a kvalitu zrna. Součástí experimentu je i křížení nové linie s elitními českými odrůdami jarního ječmene. Projekt navazuje na předchozí výzkumy geneticky upraveného ječmene, které na přírodovědecké fakultě probíhaly v minulosti a měly za cíl zvýšit nutriční parametry ječmene.*

Pridaj komentár

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.