
Na jižní Moravě vyjely do polí první kombajny a zahájily tak letošní žně. Sdělila to mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková. Termín začátku sklizně je podle ní podobný jako v loňském roce. Zemědělci loni sklidili 7,69 milionu tun základních obilovin, meziročně o 892 000 tun více. Na hodnocení letošní sklizně je podle Pánkové ještě brzy, kvůli nepříznivému počasí ale podle ní mohou být v některých regionech výnosy nižší než obvykle.
"Už nyní je zřejmé, že porosty obilnin a řepky ovlivnila kombinace několika nepříznivých faktorů. Dubnové mrazy vystřídalo výrazné sucho, které patřilo k nejhorším od začátku měření. V některých oblastech způsobilo opad šešulí u řepky nebo usychání odnoží u obilovin. Přestože v polovině června přišly srážky, na řadě míst už nedokázaly dřívější škody významně zmírnit," uvedla Pánková. Ze zmíněných důvodů podle ní zemědělci z některých regionů už nyní hlásí, že letošní výnosy mohou být nižší než obvykle. Jako první farmáři sklidí ozimý ječmen, v dalších týdnech bude následovat pšenice a další obilniny či olejniny. Kromě počasí komplikují sklizeň pěstitelům také zákazy přípravků na ochranu rostlin, uvedla Pánková. "K tomu se přidává rostoucí odolnost části škůdců vůči povoleným účinným látkám, což omezuje možnosti ochrany porostů," uvedla Pánková. Loňské žně provázely výrazné výkyvy počasí, což žně výrazně zpomalilo. Podle některých zemědělců byly loňské žně nejpomalejší za posledních 15 let. Vzhledem k počasí hrozilo, že obiloviny nebudou dosahovat dostatečné kvality. Úroda ale nakonec u většiny plodin vzrostla a podle zemědělců byla kvalitní. Například pšenice sklidili zemědělci při loňských žních meziročně o 610 000 tun víc, tedy 5,2 milionu tun. Úroda ječmene vzrostla téměř o 180 000 tun na 1,8 milionu tun. Olejnin pěstitelé sklidili necelých 1,2 milionu tun, oproti roku 2024 o 100 000 tun víc. Naopak řepy cukrové se sklidilo o 638 000 tun méně.
