Klesne produkce obilniny

20.06.2022 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klesne produkce obilniny

Vzhledem k nižší sklizni pšenice, kukuřice a čiroku se předpokládá, že celková produkce obilovin v roce 2022/2023 meziročně klesne o 40 milionů tun na 2251 milionu tun. Uvádí to Mezinárodní rada pro obilniny (International Grains Council, IGC) ve své poslední zprávě.

Protože byla spotřeba v porovnání s předchozím rokem nižší jen nepatrně, předpokládalo se, že celosvětové zásoby na konci sezóny klesnou, včetně snížení hlavních vývozců. Vzhledem k předpokládanému poklesu objemu produkce kukuřice a ječmene by se měl světový obchod meziročně snížit o 3 % na 404 mil. t.

Především díky nárůstu v Asii vzrostle v roce 2022/2023 světová produkce rýže meziročně o 1 % na nové maximum. Zásoby by měly být v meziročním srovnání zhruba stabilní. Obchod by se v roce 2023 téměř neměl změnit, a měl by se pohyboval na úrovni 51 mil. t.

Na základě mimořádných výsledků u předních producentů se předpokládá, že celosvětová produkce sójových bobů v roce 2022/2023 solidně vzroste na maximum 387 mil. t, což je meziroční nárůst o 11 %, přičemž se předpokládá, že spotřeba a zásoby porostou. Očekávalo se, že zobchodované objemy vzrostou meziročně o 8 % díky větším dodávkám zejména na asijské trhy. Světová poptávka po luštěninách se podle předpovědi v roce 2022 sníží meziročně o 2 %.*

Pridaj komentár

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.