
Klatovští rybáři zahájili podzimní výlovy rybníků v Plzeňském kraji. Budou lovit každý den až do 27. listopadu. Čtyři firemní střediska by měla ve 135 rybnících odlovit přes 600 tun kaprů a 50 tun dalších ryb. Uvedl to Václav Voráček, ředitel a. s. Klatovské rybářství, která hospodaří na 390 rybnících s plochou 2000 hektarů. Ryby jsou kvalitní, produkce by měla být podobná jako v minulých letech. Ceny vánočních kaprů zůstanou podle ředitele zhruba stejné jako loni.
"Nějaké rybníčky už jsme si slovili dopředu kvůli vodě. Ale už lovíme větší rybník Počátek na středisku Bor na Tachovsku," uvedl. Největší vodní plocha v západních Čechách, rybník Kovčín se 106 hektary na Klatovsku, přijde na řadu 4. listopadu.
Běžně se loví dva dny, ale letos ho rybáři stihnou za den, protože má nedostatek vody. "Proto ho musíme slovit už po roce," řekl Voráček. Další velký rybník Myslív s rozlohou 68 hektarů, také na Klatovsku, budou lovit 11. a 12. listopadu. Tam je vody dost. Klatovští letos neplánují na větších rybnících žádné akce typu poutí. "Samozřejmě kdo chce, může se přijít podívat. Na větších rybnících bude i prodej," řekl. Přijdou také děti ze škol z v okolí, jimž rybáři vše vysvětlí a ukážou.
"Prováděli jsme ve vegetačním období tři kontrolní odlovy. Zdravotní stav je zcela v pořádku, nebyl sebemenší problém. Přírůstky jsou průměrné vzhledem k množství vody. Někde voda byla, ale spíše jsme se potýkali s jejím nedostatkem. Nejhorší situace byla na Tachovsku, kde chybí desítky centimetrů," řekl Voráček. Podle něj se situace nezlepšuje, žádné větší srážky zatím v kraji nebyly. Stejný deficit je na jihu Čech.