Ceny medu mohou výrazně stoupnout

29.03.2022 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny medu mohou výrazně stoupnout

Med v českých obchodech mírně zdražuje, zásadní okamžik však přijde podle agentury Botticelli na konci května. Tehdy o vývoji ceny medu rozhodne situace na Ukrajině, která je významným importérem nejen do České republiky, ale také do celé Evropské unie. Ukrajinské slunečnice totiž mohou podle Milana Špačka, jednatele největšího zpracovatele medu v Česku společnosti Medokomerc, zásadně ovlivnit cenu medu.

Ukrajinský med tvořil podle posledních dat Evropské komise v roce 2020 téměř třetinu importovaného medu Evropské unie. Za loňský leden a únor to pak bylo dokonce necelých 60 %. Podobně důležitý je i pro Českou republiku, která je v produkci medu dlouhodobě nesoběstačná. „Ukrajina je nejvýznamnějším importérem medu na tuzemský trh, tamější med tvoří zhruba polovinu dovozových medů Česka. Stejně tomu je i v případě EU, do které ročně exportuje více než 50 tisíc tun medu,“ vysvětluje Milan Špaček z firmy Medokomerc.

Špačkova slova potvrzují také data Českého statistického úřadu, která ukazují, že byť se česká produkce medu loni zvýšila, z dlouhodobého hlediska je stále podprůměrná. Čeští včelaři v loňském roce vyprodukovali mírně přes šest tisíc tun medu, což bylo o tisíc tun více než v roce 2020. Stále však šlo o druhý nejhorší výsledek za posledních třináct let, a třetí nejhorší za posledních devatenáct let.

Důležitý import do Česka může ale brzy dostat zásadní ránu. Už na začátku válečného konfliktu totiž byli Ukrajinci nuceni tuto sladkou komoditu přestat vyvážet. „Dodávky medu z Ukrajiny do EU se úplně zastavily. Výrobci, kteří nemají dostatečné skladové zásoby, musí nalézt jiné varianty – například levnější, ale méně kvalitní asijské medy –, které se samozřejmě promítnou do finálních cen. Ostatní zatím situaci vykrývají z vlastních zásob,“ popisuje Milan Špaček.

Mnohem důležitější však bude konec května. Nadcházející dva měsíce totiž rozhodnou, jestli se celosvětové ceny medu výrazně zvýší, nebo ne. „Pokud nebudou v dubnu a květnu oseta ukrajinská pole slunečnicí, znamená to částečný výpadek 50 tisíců tun slunečnicového medu. To by mělo naprosto zásadní vliv na cenu této komodity,“ říká jednatel Medokomercu Špaček.

Zdroj: Botticelli.cz

Pridaj komentár

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.